logo

ATB – Wywiad dla Euforia Festivals.

ATB to niekwestionowana legenda sceny EDM. Jego utwory znają pokolenia, niezliczona liczba hitów podbija listy przebojów od wielu lat. Oto wywiad jaki przeprowadził dla nas z Headlinerem Back & Forth 4.0 Mateusz Chajewski.

 

1.Andre, 24 listopada 2018, zagrasz ponownie w Polsce na festiwalu Back&Forth, który jest znany dzięki swojej formule (przeszłość i teraźniejszość, teraźniejszość, klasyki). Zamierzasz miksować swoje klasyczne utwory, czy planujesz coś specjalnego dla naszej publiczności?

Nie jestem osobą, która planuje, albo wcześniej nagrywa swoje sety. Zawsze studiuje publikę, żeby zobaczyć, jak reagują na utwory, które gram. A znając polskich fanów, jestem pewien, że będę grał dużo utworów ATB!

 1. Jak sądzisz, jaki jest związek między ATB i polskimi fanami, że jesteś tutaj tak często, a Twoja muzyka jest bardzo ciepło odbierana?

Jest coś magicznego między moimi polskimi fanami a mną. Wspierają mnie od pierwszego razu, kiedy byłem w Polsce, a każdy występ jest dla mnie wyjątkowy. Jest tak dużo energii, to po prostu nie do pomyślenia. I jestem bardzo szczęśliwy, że wracam na Back&Forth.

 1. Twoje utwory to legendy. Kiedy stworzyłeś single, takie jak: 9PM Till I Come, Don’t Stop, Let You Go, Ecstasy, spodziewałeś się, że będą tak popularne? Istnieje przepis na sukces?

Sukces utworu nie może być, według mnie, planowany. Kiedy siedziałem w studio podczas produkcji 9PM, nie myślałem, że ten numer zmieni całe moje życie. Wydaje mi się, że wiele osób ma taki sam gust muzyczny, jak ja i może właśnie dlatego moja muzyka do nich dociera. Czy istnieje recepta na sukces? Nie wiem. Po prostu staram się tworzyć muzykę, którą czuję, która brzmi jak ATB i nie podążać zbyt mocno za trendami. Pozostanie wiernym sobie i swoim dźwiękom może pomóc.

 1. Na Twoich ostatnich płytach możemy również znaleźć utwory rytmiczne, z użyciem pianina i perkusji. Skąd wziął się pomysł i inspiracja do tego projektu?

Na moim pierwszym albumie „Movin ‘Melodies” miałem już trochę melodyjnych utworów. Po prostu uwielbiam muzykę emocjonalną. A szczególnie te specyficzne dźwięki mogą być tak piękne, że można ich słuchać w domu lub w samolocie. Możesz zamknąć oczy i po prostu odpłynąć. To właśnie kocham!

 1. Stworzyłeś już 10 albumów studyjnych. Z której płyty jesteś najbardziej dumny i dlaczego?

Nigdy nie robię statystyk, jeśli chodzi o muzykę. Uwielbiam wszystkie moje albumy. Każdy jest dla mnie wyjątkowy. Jestem dumny widząc, że wciąż tu jestem, po 10 studyjnych albumach i wykonuję muzykę przez ponad 20 lat jako ATB. To było moje największe marzenie w przeszłości i jestem bardzo szczęśliwy, że stało się to prawdą.

 1. Pierwsze produkcje na świecie zostały usłyszane ponad 2 dekady temu. Jaka jest różnica w produkcji piosenek dzisiaj, na nowoczesnym sprzęcie, a starym typu Amiga?

W czasach, kiedy zaczynałem pisać i produkować muzykę, nie było dużego wyboru sprzętu, jednak trzeba było mieć więcej rzeczy niż obecnie, takich jak wielki mikser, syntezatory itp. I trzeba było za to zapłacić dużo pieniędzy. W dzisiejszych czasach potrzebny jest szybki komputer, klawiatura, mikrofon i głośniki. To wszystko. Postęp techniczny sprawia, że tworzenie muzyki jest łatwiejsze i tańsze. Internet jest pełen filmów instruktażowych, w których można uczyć się od innych producentów.

 1. Wiele osób uważa, że jesteś legendarnym producentem, a dużo ludzi wychowało się na Twojej muzyce. Jak się czujesz słuchając i czytając te opinie?

Miło słyszeć, że wiele osób dorastało z moją muzyką i wydaje się, że mają z nią szczególny związek. To motywuje mnie do dalszego działania i tworzenia.

 1. Jak opisałbyś swoją muzykę komuś, kto nigdy o Tobie nie słyszał? Jakie wybrałbyś słowa?

ATB = Emocjonalna, taneczna muzyka prosto z serca.

 1. Podróżujesz po całym świecie dając koncerty. Czy są jakieś szczególne miejsca, do których lubisz wracać?

Lubię podróżować po USA, ponieważ ten kraj jest ogromny, ma wiele wspaniałych i różnych miejsc. Ale uwielbiam także obszary w innych krajach. Gdańsk ma na przykład piękne stare miasto, kocham Włochy, południe Niemiec, a przede wszystkim: uwielbiam przyjeżdżać z powrotem do domu, w którym mieszkam.

 1. Nad czym aktualnie pracujesz? Czy masz jakieś plany wydawnicze na najbliższą przyszłość?

Pracuję nad nowymi utworami. Byłem w Nashville w USA pisać piosenki, a pierwszym wydaniem tej sesji był mój utwór „Body 2 Body”. Ale utworów będzie więcej. Planuję też nowy album na przyszły rok. Bądźcie czujni!

 1. Czy będąc młodym chłopcem miałeś jakichś idoli? Kogoś, kto Cię zainspirował?

Szczerze mówiąc, nigdy nie miałem prawdziwych idoli. Ale Jean-Michel Jarre i Michael Cretu (Enigma) absolutnie mnie zainspirowali. Uwielbiałem ich emocjonalne kompozycje i chciałem stworzyć to samo uczucie na parkiecie.

 1. Wiemy, że masz licencję pilota. Jak często latasz? Skąd wzięła się Twoja pasja do latania? Skąd pomysł na zrobienie licencji?

Niestety, nie miałem zbyt wiele czasu, aby latać w ciągu ostatnich kilku lat, więc moja licencja jest na razie zawieszona. Musiałbym ją odświeżyć, ponieważ trzeba wylatać określoną liczbę godzin w ciągu roku – co nie jest dla mnie łatwe do zrealizowania. Jednak nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

 1. Na koniec, jest coś, co chciałbyś powiedzieć polskim fanom?

Dziękuję bardzo za ogromne wsparcie przed ponad 20 lat! To naprawdę wiele dla mnie znaczy!

Dziękuję!

Dodany przez

Euforia Festivals

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0

Your Cart