logo

“Z Dobrej Woli” dla Euforia Festivals – wywiad z Cosmic Gate!

Kilka dni temu na naszą prośbę Piotr znany jako publicysta “Z dobrej woli” przeprowadził wywiad z Headliner’em Euforia Festival 2017 – Cosmic Gate. Poniżej prezentujemy zapis wywiadu.

1. Witajcie. W tym roku będziemy świętować 20-lecie Waszej działalności jako Cosmic Gate. Jak bardzo zmieniliście się przez ten czas i jak dużo dowiedzieliście się o sobie, muzyce i świecie?

CG: Och, w tym temacie moglibyśmy mówić godzinami, tu i teraz, w skrócie odpowiemy, że nasza podróż była nadzwyczajnie ekscytująca, wymagająca, zawsze pełna radości i interesująca.

Nigdy nie spodziewaliśmy się, że nasza muzyka zaprowadzi nas do tylu krajów i miast, o których istnieniu nie mieliśmy nawet pojęcia. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni i z nadzieją patrzymy w przyszłość na kolejne lata dla Cosmic Gate.

2. W 1997 roku mieliście już na koncie udane wydania pod indywidualnymi projektami. Co sprawiło, że pomyśleliście o możliwym powodzeniu Waszego duetu?

CG: To była jedynie przypadkowa sesja w studio. Po czterech godzinach pracy skończyliśmy utwór, który później wydaliśmy jako “The Drums”. Tak wyglądały początki Cosmic Gate. Jak wspomniałeś, mieliśmy już na swoich kontach wiele innych projektów, więc nie wiązaliśmy z nim większych oczekiwań – żadnych planów, żadnych myśli o wspólnych tournée . Wszystko poszło własnym torem, tak po prostu.

“The Drums” osiągnęło sukces, a kolejne – “Exploration Of Space” czy “Fire Wire” – nawet jeszcze większe. Musieliśmy porzucić nasze stanowiska rezydentów w klubach i od tego czasu podróżujemy po świecie jako duet. Tamtego dnia powiązała nas dobra karma – nie wiemy jak to ująć inaczej.

3. Tak jak wspomnieliście – rzeczywistość przerosła Wasze oczekiwania. “Exploration Of Space”, “Fire Wire”, “The Drums” to produkcje, które dały, dają i jeszcze długo będą dawały inspirację innym producentom do rozpoczęcia własnych przygód na scenie muzycznej. Czy w związku z tym czujecie pewien rodzaj odpowiedzialności na swoich barkach?

CG: Po pierwsze, to dla nas wielki honor; mnóstwo ludzi mówi nam, że to nasze utwory wprowadziły ich w świat muzyki Trance. Czy DJ lub producent może usłyszeć coś piękniejszego?

I tak, w czasach EDM-u czy trapu, czujemy… może nie odpowiedzialność, ale czujemy się zobowiązani do pokazywania ludziom, że muzyka nie musi być odtwórcza, że nadal może być pełna emocji i dobrych klimatów; po prostu inna. Właśnie taką muzykę chcemy tworzyć dla naszych fanów.

4. Kto i kiedy pokazał Wam świat muzyki elektronicznej? Którzy artyści byli Waszymi inspiracjami?

CG: Na początku zostaliśmy zainspirowani muzyką Chicago i Detroit House, ważna była dla nas obecność Westbama w Niemczech, następnie Acid House, a gdy Techno House pojawił się w późnych latach 80-tych, my byliśmy już głęboko zarażeni wirusem muzyki elektronicznej. Byliśmy w tym praktycznie od pierwszego dnia; później rozwinął się  Trance – myślimy tutaj o czasie, gdy bardzo ważną wytwórnią była Eye Q, założona przez Svena Vatha.

Mieliśmy ogromny wachlarz różnorodnych gatunków muzyki elektronicznej, których słuchaliśmy i uważamy, że ich łączenie w naszych produkcjach oraz setach DJ-skich jest częścią naszego stylu.

5. Na początku roku zaprezentowaliście pierwszą część Waszego albumu pt. “Materia”. Czy cieszycie się z reakcji na to wydawnictwo, które otrzymaliście od fanów z całego świata? Kiedy możemy spodziewać się premiery drugiego rozdziału?

CG: Jesteśmy więcej niż zadowoleni z reakcji i komentarzy na temat “Materia: Chapter One”. Niespodziewanie wspięliśmy się na szczyty list iTunes w wielu krajach, zyskaliśmy tyle wsparcia od naszych kolegów po fachu w ich audycjach i setach, jak prawdopodobnie jeszcze nigdy przedtem; otrzymaliśmy mnóstwo miłości ze strony naszych fanów.

Dlatego tak, jesteśmy bardzo szczęśliwi z tak ciepłego przyjęcia “Materia: Chapter One”, dlatego mamy dla Was wiadomość – trwają końcowe prace nad “Materia: Chapter Two”, która zostanie wydana początkiem września i wierzymy, że otrzyma ona tak wiele pozytywnych opinii jak pierwsza odsłona.

6. Jesteście przykładem muzyków, których styl zmieniał się wiele razy w ciągu całej kariery. Wiem, że niosło to za sobą wiele negatywnych komentarzy od części słuchaczy. Co sądzicie o nich? Dlaczego ludziom trudno jest zaakceptować zmiany?

 

CG: Dla nas jest to bardzo naturalny rodzaj postępu. Tak po prostu się dzieje. Bylibyśmy znudzeni robieniem w kółko tych samych rzeczy. Za każdym razem kiedy tworzymy nowy materiał, dodajemy coś nowego, ponieważ tacy jesteśmy…

Poza tym, muzyka ogólnie zmienia się bardzo szybko; żaden artysta nie powinien tego ignorować, dlatego inspiracje innymi stylami muzycznymi zmieniają się równie często. To wszystko sprawia, że rozwijamy nasze osobowości, to wszystko prowadzi oczywiście do przemian w naszym stylu.

Jeżeli ktoś woli nasze dawne brzmienia, to ok, zdarza się. Jednak proszenie nas o produkowanie tej samej muzyki, co 20 lat temu, jest głupie z wyżej wymienionych powodów. Jesteśmy artystami i chcemy się rozwijać; musimy się rozwijać, jeżeli chcemy też pozostać liczącymi się twórcami.

Ciągle uważamy, że również w 2017 roku, pomimo zmiany tempa, ogólny charakter Cosmic Gate jest nadal z nami. To właśnie sprawia, jacy jesteśmy, a nie ustalony rytm utworu. To nasz styl, uczucia które tworzy nasza muzyka i jesteśmy przekonani, że są one tak samo mocne, jak na początku naszej kariery.

7. Jesteśmy szczęśliwi, widząc Was na pokładzie Euforia Festival jako headlinerów imprezy w Boszkowie. Kiedy usłyszeliście o nas po raz pierwszy?

CG: Nasz management przedstawił nam opcję zagrania na Euforii i kiedy poszukaliśmy informacji o Was, byliśmy naprawdę zadowoleni z tego, co zobaczyliśmy! Nie tak dawno graliśmy na innym festiwalu w Polsce, dlatego nie możemy się doczekać imprezy i zabawy z Wami!

8. Tak, to nie będzie Wasz pierwszy ani nawet drugi raz w Polsce. Jaki rodzaj emocji pojawia się w Waszych głowach, gdy myślicie o naszym kraju i o naszych fanach muzyki Trance?

CG: Zawsze uwielbiamy przyjeżdżać do Polski i grać tutaj. Bardzo kochacie Trance. Tak naprawdę mamy ogromne wsparcie Polaków na całym świecie, świetnym przykładem jest Chicago. To znakomite, że my – europejscy DJ’e i fani Trance – wspólnie transportujemy tę muzykę na resztę globu.

9. Czas na pytania od naszych widzów. Pierwsze pochodzi od Łukasza: “Dlaczego nazwaliście się Cosmic Gate? Czy to efekt burzy mózgów, czy kryje się za tym Wasze zamiłowanie do astronomii bądź jakiejś serii filmów /gier / komiksów, których akcja rozgrywa się w kosmosie (jak “Gwiezdne Wojny”, “Star Trek” czy “Gwiezdne Wrota”)?

CG: Szczerze, potrzebowaliśmy nazwy dla naszego projektu, a przez te kosmiczne sekwencje w “The Drums” zostaliśmy przy myśli, że nazwa aliasu również musi się wiązać z tym tematem. Po chwili burzy mózgów, wymyśliliśmy Cosmic Gate. I jak już wspomnieliśmy, nie mieliśmy najmniejszego pojęcia, że nasz projekt stanie się tak wielkim sukcesem. Na szczęście nadal lubimy tę nazwę, więc chyba podjęliśmy wtedy dobrą decyzję.

10. Czas na pytanie od Justyny: “Kto jest Waszym ulubionym wokalistą i dlaczego jest nim Emma Hewitt (choć jeśli lubicie inne głosy, proszę, wspomnijcie o nich)? Czy możecie powiedzieć nieco więcej o Waszym wspólnym numerze, który ma pojawić się na drugiej części “Materii”?”

CG: Dwiema wokalistkami, z którymi współpracujemy od lat i zdecydowanie są naszymi ulubienicami są właśnie Emma Hewitt oraz JES. Obie różnią się od siebie, lecz obie po prostu dodają coś wyjątkowego do naszej muzyki. Obie są również fantastyczne w występach na żywo i uwielbiamy dzielić z nimi scenę.

Przez te lata staliśmy się dobrymi przyjaciółmi. Zdradzimy Wam, że na “Materia: Chapter Two” pojawią się utwory z obiema wspomnianymi wokalistkami, które będą czekały na odkrycie przez Was. Nie możemy się doczekać Waszych reakcji!

11. Na sam koniec – czego możemy się spodziewać po Waszym secie na Euforia Festival? Czy szykujecie coś wyjątkowego dla naszej publiczności?

CG: Oczywiście, zagramy utwory z “Materia: Chapter One”, ale nie zabraknie też produkcji z drugiej części, więc zupełnie ekskluzywnego materiału, którego jeszcze nie słyszeliście, dlatego miejcie szeroko otwarte uszy. Nie zabraknie też klasyków i naszych obecnych klubowych faworytów. To będzie dobra impreza!

 

English version

1.Hello, guys. In this year, we will celebrate 20 years of your mutual activity as Cosmic Gate. How much you changed and how much you learnt about yourself, music and the world during this time?

CG: Oh, we could speak for hours about it, here and now. In short – let us say that it was a beyond exciting, challenging and always fun and interesting journey that we had. We’ve never expected that our music would bring us to so many countries and cities we haven’t even heard about before. We are very greatful for it and we are looking forward to way more years for Cosmic Gate to come 🙂

2. In 1997, you’ve already had some succesful releases under individual projects. What made you think that together you will create a good duo?

 CG: It was just a very chance studio hang out we had, we just jammed around and this track we produced in about 4 hours. Later it was released as “The Drums”. It was a beginning of a new project, which we named Cosmic Gate. We both – as you mentioned before – were doing a lot of other projects already and we had no expectations about it at all. We had no plans to tour as a duo in the future as well. Things just happened. When “The Drums” turned so successful and the follow up singles: “Exploration Of Space” and “Fire Wire” were even getting bigger, we had to quit our resident DJ jobs and since then we are a duo touring the world together. It was just a good karma on that day that brought us together, we don’t know how to call it in other way…3. Well, I don’t need to ask were you right then; I guess that it even exceeded your first expectations. Tracks, which you mentioned – “Exploration Of Space”, “Fire Wire” or “The Drums” – gave, give and will give a lot of inspiration for many producers to start their own journeys on a music scene. How do you feel with it? Can you feel a kind of responsibility on your shoulders?

CG: First of all its nothing else than a big honor to us, so many people tell us that our music has lead them the way into trance music, what nicer can you tell to a dj and producer!? And yes indeed, in the times of edm and trap we feel its maybe not a responsibility, but we see it as our duty to show people that music does not have to be generic, can still be full of emotions and good vibes, simply different, and this is music we want to write for our fans.

4. So who and when showed a world of electronic music to you? Which artists were your own inspirations? 

CG: At first, we were inspired by Chicago and Detroit House music. Also Westbam in Germany was really important to us, then Acid House. When Techno House in the late 80s started, we were already deeply infected with the virus of electronic music. So we were in it from day one basically. Then Trance developed, we think about the time when labels like Eye Q from Sven Väth were very important. We had a very wide range of electronic music we were listening to and we think that this is a part of our style to combine different genres into our music prouctions and also DJ sets.


5. At the beginning of year, you presented a first part of your album called “Materia”. Are you happy with feedback of this release, which you received from many places in the world? When we can expect the second part?

 CG: We are actually more than happy with the feedback on “Materia: Chapter One”. We unexpectedly climbed up in a lot of iTunes charts, maybe received as much support from our DJ colleagues as never before in their sets and radio shows; we got a lot of love from our fans. So yes, we are very happy about the reception of “Materia: Chapter One”. and so here is the news: “Materia: Chapter Two” we are just giving it the last finishing touches, it will be released at the beginning of September, and we certainly hope it will be received as well as first chapter.

 

6. You’re an example of musicians, whose style were changing many times during the whole career. I know that it caused many negative opinions from some listeners. What do you think about them? Why it’so hard for people to be accustomed to changes?

 CG: For us change is a very natural kind of progression. It just happens. We would be bored doing the same over and over again. Whenever we write a new music, we’re adding something new just because that’s how we are…

 Music in general changes quickly. No artist can ignore it, so inspirations from other music styles change as well. Then we of course develope as personalities as well. Of course, all of this leads us to a change into our productions. too.People who like our older sound more, ok this happens. But asking us to produce the same kind of music for 20 years is silly for the before mentioned reasons… We are artists and want to develope, we have to develope also to stay relevant.We think that, even with the different bpm, the overall Cosmic Gate handwriting is still there in 2017. And this is what makes us, not a certain bpm. It’s our style, the feelings created by our music  and we think it’s still pretty much as same as what we did at the beginning of our career.

 

7. We’re so happy to see you on Euforia Festival’s boat as the headliners of our party in Boszkowo. When you heard about us for the first time?

 CG: Our management told us about the option to play at Euforia, and when we made some research we really liked what we have seen!  It’s quite a while that we played a festival in Poland, so we are really looking forward to the show and party with you guys!

 

8. It won’t be your first and even not the second time in Poland. What kind of emotions do you feel, when you think about our country and our fans of Trance music?

 CG: We always love coming to Poland and playing there. You simply love Trance Music a lot. We have a big Polish following around the world actually – Chicago is a great example for it. And this is just awesome: we – Europeans, as Djs and fans, are transporting Trance music around the world together!

 

9. Now it’s the time for questions from our fans. First question comes from Łukasz: “Why you decided to call your project a “Cosmic Gate”? Is it related to your interests of cosmology or love for any cultural series, which action takes place in space (like “Star Wars”, “Star Trek” or “Stargate SG-1)?

 CG: Honestly, we just needed a name for this project and with these spacy sequences in The Drums, we felt like: let’s use a name that sounds a bit spacy, too. After some brainstorming, we came up with the name Cosmic Gate. Again, we didn’t have the slightest clue the project would get so successful. But fortunately, we still like this name; we made a good choice hopefully! 😉

 

10. Justyna asks: who is your favorite vocalist and why it’s Emma Hewitt (if you like any other voices, mention them, please)? Could you say something more about your new mutual track, which you announced for the second part of “Materia”?

 CG: The two singers we have worked the most with over the years, and that sure are our favorites ,are simply: Emma Hewitt and JES. Both as different as they are from their each other styles, but both simply are adding something special to our music. Both are top live performers we love to share the stage with. We all turned into good friends during these years, and to let you guys know and to reveal a secret – we have tracks with each of them will be waiting for you on “Materia: Chapter Two” to discover. We’re excited for your reactions!

11. At the end – what can we expect from your mix on Euforia Festival? Will you prepare something special for our audience?

CG: Certainly, we will play quite some tracks from the „Materia: Chapter One” but also from second chapter, so unreleased tracks you haven’t heard before, have your ears open! Of course we will play some classics and our currently favorite club tunes of today. It will be fun!

 

 

 

 

 

 

Dodany przez

Euforia Festivals

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Uwaga: sklep do dnia 18 lipca nieczynny! Zamknij

0

Your Cart